Balıklar nasıl nefes alır?

Balıklar nasıl nefes alır?

Balıklar “solungaç” adı verilen özel bir organları sayesinde suda solunum yaparlar. Solungaçlar, balığın kafasının yanında bulunan doku şeritleridir. Kan damarı içeren ve parmağa benzeyen uzantılardan oluşur.

Su, balığın ağzından içeri girer ve solungaçlarından dışarı çıkar. Solungaç lifleri, sudaki (çözünmüş) oksijeni alarak balığın kanına verir. Bu sayede solungaçlar hava soluyan canlıların akciğerleri gibi görev görür. Eğer su kirlenmişse balık oksijeni başka bir kaynaktan almak zorunda kalır. Bazıları suyun yüzeyine gelerek havadan oksijen almaya çalışır. Ancak solungaçlar ne havadan oksihen almak için uygundur ne de buna adapte olabilir.

Balıklar koku alabilir ancak solungaçlarını bu amaç için kullanamazlar. Kafalarında koku almaya yarayan iki küçük burun deliği vardır. Koku alma duyusu bazı balıklarda diğerlerine göre daha gelişmiştir. Örneğin, köpek balıkları avını takip ve yakalama konularında güçlü koku duyularına güvenir.

Piranalar oldukça saldırgan balıklardır ve birçoğu bir araya geldiğinde tehlikeli olabilir. Piranalar birkaç dakikada bir domuz ya da ineğin tüm derisini kemiklerinden ayırabilir. Ancak kan söz konusu olmadıkça insanlar için tehlikeli sayılmazlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir